"Атопічний" з грецької перекладається як дивний, недоречний. І справді, що може бути більш недоречним, ніж екстремальна сухість шкіри, постійний свербіж та ймовірність приєднання вторинних інфекцій.
Атопічна шкіра вимагає від її власників неймовірної зібраності, постійного догляду, контролю за харчуванням, складом одягу та косметики.


ЩО ТАКЕ АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ ТА ЙОГО ОЗНАКИ
Атопічний дерматит — це хронічне захворювання з періодичними рецидивами та можливістю тривалої ремісії при продуманому догляді та своєчасному лікуванні.
Спочатку це захворювання вважалося одним із проявів алергії, але потім було виділено в окреме захворювання шкіри. Воно завжди виникає в дитячому віці. Приблизно до 5 років при хорошому догляді ситуація може покращитися і шкіра з атопічної перейде в розряд дуже чутливої та сухої. Проте прояви атопічного дерматиту трапляються й у дорослому віці.
При атопічному дерматиті можна спостерігати такі прояви на шкірі:
сухість і шорсткість, зазвичай виникає на згинах суглобів (ліктьовий згин, під коліном, запястя), за вухами
плями та почервоніння, найчастіше виникають на щоках, те, що раніше називали діатезом
суха лупа.


свербіж. Саме постійна сверблячка відрізняє прояви атопічного дерматиту від алергії. Якщо на шкірі регулярно виникає свербіж - ваша дитина або дорослий точно атопік.


АТОПІЧНИЙ ДЕРМАТИТ: МЕХАНІЗМ ВИНИКНЕННЯ
Атопічний дерматит належать до генетичних захворювань. Це означає, що якщо в роді були атопіки і ви бачите на шкірі дитини схожі ознаки, то з великою ймовірністю це буде атопічний дерматит.
Крім схильності, спровокувати атопічний дерматит може зниження імунітету, барєрної функції шкіри та фактори навколишнього середовища.


Атопічний дерматит обумовлюється мутацією гена, що відповідає за кодування білка філаргіну. Цей білок є компонентом оболонки рогових клітин шкіри. Інакше кажучи, у атопіків барєрна функція шкіри дуже сильно знижена або дорівнює нулю.

При цьому збільшуються:
трансепідермальна втрата вологи
ймовірність бактеріальних та вірусних захворювань шкіри (вторинне інфікування)
чутливість шкіри до сонця та факторів навколишнього середовища.
Ще одна особливість атопічної шкіри: суттєвий дисбаланс мікробіома та його надмірне поширення. Останнім часом також порушується питання звязку атопічного дерматиту та мікрофлори кишечника.
Особливості догляду за шкірою атопиків
Грамотний догляд є особливо важливим для атопиків. Він дозволяє ввести шкіру в стан ремісії та позбутися всіх видимих ознак захворювання. Дуже важливо дотримуватися всіх етапів. Шкіра атопиків потребує очищення, зволоження та захисту.
Очищення атопічної шкіри.


Що потрібно для того, щоб прийняти душ і вмитися? Відома справа - вода з-під крана та гель для душу, але не для атопиків.
Людям, які мають атопічну шкіру, необхідно готувати навіть воду. Душ, особливо дітям, краще замінити на ванну. Воду необхідно відстоювати 1-2 години, щоб вивітрився хлор, або пропускати через осмотичні фільтри. Температура води не повинна перевищувати 37 градусів. У воду краще додавати помякшувальні компоненти та спеціальні емульсії, розроблені для атопічної шкіри. Час контакту шкіри з водою — не більше 5 хвилин.
Засоби для очищення також повинні бути максимально мякими. Не можна мити атопічну шкіру милом, оскільки в нього занадто високий лужний баланс. Використовуйте миючі засоби з pH 5.0 - 5.5, у складі яких присутні тільки делікатні ПАР.
Атопічну шкіру не можна терти мочалкою, після водних процедур шкіру потрібно дуже дбайливо промокнути мяким рушником, ні в якому разі не терти.


Скраби та пілінги під суворою забороною. Взагалі під забороною все, що може пошкодити таким чином слабкий верхній роговий шар шкіри і гідроліпідний баланс.


Зволоження атопічної шкіри
У атопічної шкіри йде постійна втрата вологи. І її потрібно зволожувати після кожного контакту із водою. Причому зволожуючий крем потрібно наносити ще на вологу шкіру протягом буквально 1-3 хвилин після контакту з рушником. Якщо для здорової шкіри достатньо зволоження вранці та ввечері, то на атопічну шкіру крем потрібно наносити при необхідності і при першому ж відчутті дискомфорту, сухості, стягнутості.


Захист атопічної шкіри:
Важливо запамятати, тому ще раз повторимо: атопічна шкіра, це шкіра з порушеннями в роговому шарі, а значить її захисні функції сильно знижені. Саме з цим і повязана екстремальна втрата вологи та реакція на фактори довкілля. Таку шкіру потрібно захищати, а роговий шар зміцнювати. Про компоненти, які можна використовувати для цього, ми поговоримо нижче.
Весь одяг, який стикається зі шкірою, повинен бути натуральним, краще за бавовняну білизну ще нічого не придумано. Одяг не повинен щільно прилягати до шкіри, а шви назовні теж дозволяють уникнути зайвого тертя. Ці рекомендації стосуються дитячої атопічної шкіри або шкіри дорослих атопиків під час загострення.
Але навіть у період ремісії потрібно виключити синтетичний одяг та одяг із вмістом вовни.


КОСМЕТИКА ДЛЯ АТОПІКІВ: 
Гіперзволоження, захист рогового шару, нормалізація мікробіома шкіри, усунення сверблячки та алергічних реакцій — такими мають бути властивості косметики, призначеної для атопічної шкіри. 


Перше, що потрібно зробити, — викреслити з косметики для атопиків усі віддушки, ефірні олії, агресивні ПАР, кислоти. Якщо в описі компонента згадують про можливу алергічну реакцію, то атопічна шкіра може відреагувати на такий компонент погано, тому не забуває про патч-тест. Також не забувайте, що натуральні ефірні олії та деякі екстракти здатні викликати негативну реакцію через свій насичений склад.


Порушення мікробіома шкіри, тобто балансу бактерій, що живуть на шкірі, сильно ускладнює ситуацію в атопиків. Тому, крім зволоження та захисту, потрібно приділяти увагу і мікробіому. Барєрна функція атопічної шкіри або відсутня повністю, або сильно знижена. Тому потрібно підбирати косметику яка допоможе зміцнити роговий шар шкіри, зменшити трансепідемальну втрату вологи та покращити стан атопічної шкіри.